מה זה החזר מס שלילי

הנהלת חשבונות

לא תמיד קורה שהמדינה מחזירה כסף לעובדים וכאשר זה קורה צריך לברך על כך ולנצל את הסיוע שמתקבל מרשויות המס. המדינה רוצה לעודד עבודה בסך הכל, במקום שאנשים ייפלו לנטל על אחרים או על תשלומי העברה שונים. לכן, אם אנשים עובדים ומשלמים מסים ועדיין מתקשים להרוויח מספיק המדינה מתערבת על מנת לסייע להם במענקים. שכירים ועצמאים רבים לא יודעים שיש להם זכות לבדוק אם מגיע להם החזר מס על כך שעבדו בשנה החולפת, שילמו מס ועדיין לא הצליחו להגיע לגובה הכנסה מינימלית שמאפשר קיום בכבוד. לשם כך נקבע החזר מס הכנסה שלילי שהוא שם אחר למענק עבודה שמגיע לאותם עובדים לפי קריטריונים מסוימים שהם עומדים בו. 

בדיקת זכאות למענק עבודה

כדי לדעת אם אתם עומדים בקריטריונים אתם יכולים לבדוק באופן עצמאי ברשות המסים, או דרך מחלקת הנהלת חשבונות במקום העבודה שלכם, שיכולה להדריך אתכם גם כיצד לקבל זאת. אם אתם עצמאים, הנהלת החשבונות שלכם תבדוק למענכם את הזכאות שלכם כדי שתוכלו לגבות את המענקים. אפשר לבדוק את הזכאות שלכם לאחור עד שנתיים אם רק כעת נודע לכם על האפשרות הזאת. בכל מקרה, חייבים להיות מסודרים ולאסוף א כל הטפסים ואת טופס הדיווח שלכם למס הכנסה ואת ריכוז ההכנסות שלכם על מנת להזין זאת במחשבון וכדי לקבל את הסכום המדויק שחייבים לכם. המענק יכול להגיע לסכום של אלפי שקלים בשנה ואם יש לכם ילדים זה בוודאי יסייע לכם מאוד.

למי מגיע החזר מס שלילי?

הקריטריונים לקבלת מס הכנסה שלילי ברורים מאוד והם מדווחים לרשות המס בכל שנה או על ידי הנהלת החשבונות של המעסיק או על ידי הנהלת החשבונות של העצמאי. הגיל המינימלי לקבלת המענק הוא 23, הורים לילדים או בני 55 ומעלה עם או בלי ילדים. ההכנסה החודשית שלהם לא עוברת רף מסוים כך שמס ההכנסה ששילמו הוא בסכום שנקבע על ידי רשות המסים. אפשר לבדוק את הזכאות שלכם באתר רשות המסים משום שכל הנתונים מוזנים לשם ונמצאים שם מהשנתיים האחרונות לפי תעודת זהות. 

איך מקבלים את הכסף מרשות המסים?

זה תמיד נחמד לקבל את הכסף מבלי להסתבך יותר מדי עם ביורוקרטיה, אבל בניגוד למענקי קורונה ותשלומי חל"ת כאן אי אפשר לקבל אותם אוטומטית מבלי לבדוק ולהגיש בקשה רשמית שכוללת פרטי חשבון ואת כל הפרטים שלכם. את הזכאות בודקים ומגישים בקשה כי הוא לא משולם באופן אוטומטי. אם אינכם בטוחים אם אתם זכאים למענק עבודה זה בקשו מרואה חשבון או כל שירות הנהלת חשבונות שיבדקו למענכם. זכאות כזאת אפשר לבדוק גם בסניפי הדואר משום שהם מוסמכים להגיש בקשה בשמכם וגם לבדוק לכם את הזכאות לפי תעודת הזהות שלכם. הטופס מוגש אונליין למי שמסתדר עם אתר רשות המסים, או על ידי מילוי טופס בסניף הדואר. אם אכן נבדק ואושר המענק תקבלו אותו ישירות לחשבון הבנק שלכם. חשוב לתת פרטי חשבון בנק פעיל ונכון וגם כתובת דואר ואימייל.
איך מחשבים לכם את מענק העבודה?

חשוב  לדעת שלא כל מה שאתם חושבים שהוא נכון לגבי חישוב מס הכנסה תקף לגבי תשלומים שמגיעים לכם. בדיוק כפי שיש החזר מס הכנסה למי ששילם ועבד ועדיין יש לו סעיפים שמזכים אותו בהחזר מס הכנסה, כמו תשלומים לקרן פנסיה וביטוח חיים, למשל, כך גם גובה המענק שלכם יכול להפתיע אתכם משום שאפשר לקבל יותר גם כאשר אתם משלמים מס הכנסה ומשתכרים שכר גובה משכר מינימום. מחשבים את שכר הברוטו שלכם לפי כל השנה שעבדתם וזה משמעותי מאוד משום שגובה השכר הוא זה שלפי מחושב גובה המענק. יש אוכלוסיות מיוחדות שלהן מגיע מענק גבוה יותר ממה שמקבלים בדרך כלל, של 150%, וכשחד הוריות וגמלאים ואפילו עצמאים שמשתכרים מעט יכולים להיעזר בזה חשוב לדעת מהן הזכויות שלכם וליהנות מכל תשלום שמגיע לכם. אם אתם חד הוריים יש לכם זכויות כאלה גם אם הילדים שלכם אינם גרים אתכם. 

חשוב להתעדכן על התנאים לקבלת מס הכנסה שלילי

מכיוון שיש תנאים משתנים בכל שנה לגבי הסף, גם הזכאות לקבלת מס הכנסה שלילי מתעדכנת מדי שנה. מה גם שיכול להיות שגם מקום העבודה שלכם משתנה ולכן גם גובה השכר שלכם הוא כזה. חשוב לאסוף את כל הטפסים מכל מקומות העבודה בשנתיים האחרונות על מנת לדעת בדיוק אילו סכומים הרווחתם וכמה שילמתם. הטפסים השנתיים שאתם מקבלים עם הדיווח על ההכנסות שלכם יכולים לתת לכם מידע מדויק על הסכום שהרווחתם ברוטו ונטו. זה הסכום שלפיו קובעים במס הכנסה כמה מענק עבודה לשלם ואם בכלל.

מה עוד בודקים כדי לדעת אם אתם זכאים למענק העבודה?

נתונים נוספים שבודקים הם האם ההכנסות שלכם הן כולם מעבודה או שאתם נהנים מרווחים על השקעות בשוק ההון, הם יש לכם נכס נוסף שאתם משכירים ונהנים מתשואה ממנו, או ממקרקעין כלשהו שהיא בבעלותכם ביותר מ-50%. אם אתם בעלי מוגבלויות ואתם עובדים זה מקנה לכם זכאות מסוימת וכעצמאים אתם חייבים קודם להגיש את הדוח השנתי ולדווח על כל ההכנסות וההוצאות שלכם על מנת לקבל את הזכאות שלכם למענק העבודה. 

עוד פוסטים

ניהול הנהלת חשבונות

כיצד להימנע מטעויות חשבונאיות נפוצות

בעולם העסקים, הנהלת חשבונות היא פונקציה בסיסית המבטיחה שהרשומות הפיננסיות מדויקות ועדכניות. עם זאת, לטעויות חשבונאיות נפוצות  יכולות להיות השלכות משמעותיות, שיובילו לאי התאמה פיננסית,

לקוח נפגש עם מנהל חשבונות

היתרונות בהעסקת מנהל חשבונות מקצועי

אם יש לכם עסק, אתם יודעים כמה חשוב לנהל את הכספים שלכם בצורה נכונה. אחת הדרכים הטובות ביותר להבטיח שהרשומות הפיננסיות שלכם מדויקות ועדכניות היא

תודה שיצרתם איתנו קשר

נציג יחזור אלייך בהקדם